İKİ KÖY BİR TEPE SUGÖRENKÖYÜ -RADAR SEYİR TEPESİ -YENİKÖY HIKING

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 13.01.2019 Pazar
 • Etkinlik süresi Günübirlik
 • Etkinlik Türü : ORTA ZOR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 • Mesafe 16 KM
 • Katılımcı Sayısı 21 kişi / Kalan :0 kişi
Faaliyet sorumlusu
 • Murat DÜRÜST
 • Puanı 562
  Katıldığı etkinlik 28
  Yürüyüş mesafesi 528 km
  Düzenlediği etkinlik 15
 • İletişime geç
Murat Dürüst Liderliğinde Orta Zor Doğa Yürüyüşü..

YALOVA ORTA ZOR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ 

Sugören, Yalova'nın merkez ilçesine bağlı bir köydür. 1930 yılından önce Bursa ili Orhangazi ilçesi Yeniköy bucak merkezi yönetiminde bulunan Sugören köyü Atatürk' ün emriyle Yalova ilçesi mülki yönetimine bağlandı. 1946-1947 ders yılında köyde görev yapan öğretmenler köy adının Sugören'e dönüştürülmesini önerdiler. Muhtar Tevfik Dereli önerilen köy adını Yalova Kaymakamlığı'na duyurdu. İçişleri Bakanlığı Çengiler adının Sugören'e dönüştürülmesini uygun buldu. Böylece köy, 1948 yılında yeni kimliğine kavuştu.İçme suyu bol, havası temiz, yaz aylarında ılık, kış aylarında soğuk, karlı.

Yeniköy, Orhangazi İlçesine bağlı bir köydür. Kurtuluş Savaşı sonrasında Yeniköy'ü terk etmek zorunda kalan Ermeni nüfusun yerine, Yunanistan'ın Selanik, Drama, Os-tof ve Vödina yörelerinden "mübadele" anlaşması gereğince Türkiye'ye gelen göçmenler yerleştirildi. Ayrıca çevre köylerden daha önceki dönemde yerleştirilmiş Balkan göçmenlerinden bir bölümü de, zamanla Yeniköy'de yerleşmişlerdir. Ekonomisi büyük ölçüde zeytinciliğe dayalıdır.


PARKUR BİLGİSİ 

Yürüyüşümüze Sugören köyünden başlıyoruz. Radar tepesine kadar yükseklik artarak devam edecek. Hava ve deniz ulaşımının yönetilmesi için kurulan radar, günümüzde de işlevini devam ettirmektedir. Orman içi patikalardan devam edecek yürüyüşümüz, radardan sonra yükseklik azalarak Yeniköy'de sona erecek. 12 km olmasını planladığımız etkinliğin, aynı zamanda kar yürüyüşü olacağını bekliyoruz.

Kahvaltı :Feribotta, yanımızda getirdiklerimizle yapabiliriz. (Gidiş ve dönüşte feribot kullanacağız)

Öğle Yemeği : Atıştırdıklarınızı yanınızda alıyorsunuz. Meyve ve kuruyemiş gibi gıdalar tercih edilmeli.

Akşam Yemeği : Duruma göre birlikte değerlendiririz.

Faaliyet Sorumlusu : Murat DÜRÜST : 0533 366 86 67

GEREKLİ MALZEMELER VE UYARILAR
Yürüyüşe uygun bileği satan bot ve tozluk, Sırt çantası, su geçirmez yağmurluk, panço. 1.5-2 litre su, öğle kumanyası için yiyecek. Yedek kıyafet ve spor ayakkabı.
ETKİNLİKLERİMİZ PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR. BU NEDENLE ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.
ETKINLIKLERIMIZ GLEE TURİZM ( Tursab no: 8273 ) ILE YAPILMAKTADIR


 BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER GLEE TURİZM'E 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.