KARİA YOLU-LATMOS-BAFA-HERAKLEİA

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 24.10.2020 Cumartesi - 25.10.2020 Pazar
 • Etkinlik süresi 2 Gün
 • Etkinlik Türü : KÜLTÜR TURU
 • Mesafe 17 KM
 • Katılımcı Sayısı 14 kişi / Kalan :3 kişi
Faaliyet sorumlusu
 • Sercan Karakaş
 • Puanı 265
  Katıldığı etkinlik 26
  Yürüyüş mesafesi 278 km
  Düzenlediği etkinlik 16
 • İletişime geç
SERCAN KARAKAŞ SORUMLULUĞUNDA
LATMOS-TEKERLEK TEPE-BAFA GÖLÜ-HERAKLEİA
24 - 25 EKİM 2020


Mitolojiye göre; Latmos Dağı'nda çoban Endiymun kayadan kayaya fırlayarak çobanlık yapar bu arada kavalını çalarmış. Gölü ayna olarak kullanan ay tanrıçası Selena, çoban Endiymuna aşık olmuş. Her dolunayda Selena Endiymunun üzerine eğilir, gümüş ışığıyla onu sarıp sarmalarmış. Ay tanrıçası Selena ile çoban Endiymun'un aşkı diğer tanrıları rahatsız etmiş. Öyle ya tanrıça ile insanoğlunun aşk yaşaması olur mu. Hemen tanrılar tanrısı 
Zeus'a şikayete giderler. Aslında tanrılar tanrısı Zeus Selena ile çoban endiymun'un yaşadığı aşktan memnun ama tanrıları da kırmak istemez. Bunun üzerine Selena aşığı çoban endiymunu ölümsüzlük uykusuna yatırmasını istemiş Zeus'tan. Zeusta bu düşünceyi olumlu bulur ve çobanı latmos dağının mağaralarının birinde ölümsüzlük uykusuna yatırır.
İşte ay tanrıçası Selena ile çoban Endiymun o günden bugüne her dolunayda latmosda buluşur, oynaşırmış. Gerçekten de Beşparmak dağı dorukları ay ışığında karlı gibi ağarır.
Halikarnas Balıkçısı, o müthiş kitabı Anadolu Tanrılarında der ki;
''Dolunaylı bir gecede, ay tanrıçası Selena ile çoban endiymun'un seviştiğini görmeyen kişi, gönül gözünden de, dünya gözünden de yoksundur'' der.

23 EKİM 2020 CUMA 21:30 YENİBOSNA HAREKET
24 EKİM 2020 CUMARTESİ 1.GÜN
17 Nisan Cuma akşamı araç ile yolculuğumuz başlar, cumartesi sabahı ortak belirlediğimiz bir yerde sabah kahvaltısı yapıyoruz. Öğle saatlerinde Bafa'ya ulaşıp pansiyona yerleşiyoruz. İsteyen arkadaşlar çadırlarını kuruyor. Latmos zirve yapacaklar  için hareket ederek 16 km uzunluğundaki Sakarkaya->Tekerlek Tepe->Bağarcık (Zor parkur, engebeli, kayalık) yola çıkıyoruz.


PARKUR ÜZERİNDE NELER GÖRÜLEBİLİR; Dikilitaş Kutsal Alanı, 8000 Yıllık Tarih Öncesi Kaya Resimleri, Stylos Manastırı (Arapavlusu),  Freskler, Antik Döşeme Yollar, Jeolojik Oluşumlar.. 
Yürüyüşe katılmayacaklar manzaranın tadını çıkarabilir, dinlenebilir, gölde yüzebilir veya Kapıkırı'nın tarihi yerlerini gezebilir. 
1345 metrede bayrağımızı açıp, zirvedeki anı defterini doldurarak parkuru sonlandırmak için Bağarcık köyüne ulaşıyoruz. Kamp alanına dönüş yapıp, dinlenmeye geçiyoruz. Akşam muhteşem göl manzarası eşliğinde muhabbetimiz devam edecek.


25 EKİM 2020 PAZAR 2.GÜN
Sabah belirlediğimiz bir saatte kahvaltıdan sonra isteyen katılımcılar ile 7 km lik inişten oluşan (Kolay Parkur) tarihi ve görsel zenginlikleri ile keyifli Karahayıt->Yediler Manastırı->Gölyaka parkurunu yürüyoruz. (Tarihi yediler manastırı ve 8000 Yıllık kaya resimlerini göreceğiz)


PARKUR ÜZERİNDE NELER GÖRÜLEBİLİR: Yediler Manastırı, Hz. İsa Freskleri, 8000 Yıllık Tarih Öncesi Kaya Resimleri, Bafa Gölü'nün Panoramik Manzarası, Jeolojik Oluşumlar.. 
Yürüyüşe katılmayacaklar manzaranın tadını çıkarabilir, dinlenebilir, gölde yüzebilir veya Kapıkırı'nın tarihi yerlerini gezebilir. 
Kamp alanındaki tesislerden faydalanabilirsiniz veya getirdiklerimizi yiyebiliriz. Kamp alanına yakın mesafede alışveriş için bakkal bulunmaktadır.. 


Malzemeler :
Kamp malzemeleri (çadır, uyku tulumu, mat, el feneri vb..)
Yürüyüş malzemeleri (ayak bileğini saran bot, güneş kremi, varsa kullandığınız ilaçlar, yedek kıyafetlerimiz, yağmurluk, düdük vb..)

 NOT :    * Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar.         
* Bu faaliyet bir doğa sporudur. Dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur.      
* Yürüyüşümüz Cumartesi günü Zor ve Pazar günü kolay parkurdan oluşmaktadır. Zor parkura katılacak arkadaşların yürüyüş tecrübesi olması ve ciddi çıkışların olduğu bir parkur olduğunu bilmeleri gerekir.

Tahmini Maaliyet : 
20 - 26 kişiye kadar
Pansiyon:  480 TL(Oda Kahvaltı) 
Çadır: 380 TL(Duş, Wc mevcut) 
12 - 19 kişiye kadar
Pansiyon:  550 TL(Oda Kahvaltı) 
Çadır: 450 TL(Duş, Wc mevcut) 

Ücrete Dahil Olanlar:

Ulaşım, Pansiyon İsteyenler için Konaklama ve Serpme Kahvaltı, Kamp Yapacaklar İçin Çadır Alanı Ücreti, Sigorta Giderleri, Rehberlik ve Acenta Ücreti
NOT: Katılımcı sayısına göre ücret değişiklik gösterebilir.. 

ETKİNLİĞE YAZILIP, SON İPTAL TARİHİNDEN SONRA ETKİNLİĞE GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. BU ARKADAŞLARA AYNI ZAMANDA KAPORA İADESİ DE YAPILMAZ. 

ETKİNLİKLERİMİZDE PANDEMİ KURALLARI
1- Araçlardaki yolcu kapasitesinin azaltılması ve sosyal mesafeye dikkat edilerek yolcuların mesafeli oturma düzeninin kurulması için kapasitenin %50'si kadar  yolcu olacak. (32 lik araçlarımızda 16 katılımcı 28 lik araçlarımızda 14 katılımcı 20 lik araçlarımızda 10 katılımcı alınacaktır. )
2- Araçta bulunan şoför ve tüm yolcular maske takacak ve tek oturacak. 
3- Araçlarda en az %60 oranında alkol içeren el dezenfektanı yerleştirilerek biniş ve inişlerde kullanımını sağlanacaktır.
4- Araçlara binilirken ateş ölçümü yapılacak. 38 derece üstü ateşi olanlar araca alınmayacak.
5- Yürüyüşlerde , kamplarda  ve  molalarda 1,5 m sosyal mesafe kuralını uygulanacaktır.
6- Tüm etkinlik boyunca maske ile ağız kapatmak zorunludur.
7- Araçların düzenli olarak havalandırılması, her gün günde 2 defa temizlenmesi ve özellikle sık temas edilen alanların dezenfekte edilmesi sağlanacaktır. 
 Tüm katılımcılar yukarıdaki kuralları kabul ederek etkinliklerimize katılabilir.

Faaliyet Sorumluları:
SERCAN KARAKAŞ 506 972 56 14

SON İPTAL TARİHİ:  15 Ekim 2020, 13:00

ARAÇ DURAKLARI:
21.30 Yenibosna
21.35 İncirli Dilek Pastanesi Önü 
21.45 Mecidiyeköy Y.K.Bank
22.05 Kadıköy BP Benzinlik Önü 
22.10 E-5 Göztepe
22.15 E-5 Kozyatağı
         E-5 üzeri Maltepe, Kartal v.s.
 Lütfen 5 dakika önce durakta olunuz! 

 KAMPTREK gezgin ruhuyla hareket eden bir gruptur. Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder. Faaliyetlerimize katıldığınız taktirde konfor beklentinizin olmaması , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir.  BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.