BALLIKAYALAR TABİAT PARKI

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 23.08.2020 Pazar
 • Etkinlik süresi Günübirlik
 • Etkinlik Türü : ORTA ZOR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 • Mesafe 12 KM
Doğa yürüyüşü Lideri
 • Murat DÜRÜST
 • Puanı 1365
  Katıldığı etkinlik 68
  Yürüyüş mesafesi 1385 km
  Düzenlediği etkinlik 51
 • İletişime geç
MURAT DÜRÜST SORUMLULUĞUNDA BALLIKAYALAR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

BALLIKAYALAR TABİAT PARKI

23 AĞUSTOS 2020 PAZAR

İÇERİK                                   : Orta Zor DoğaYürüyüşü
FAALİYET SÜRESİ           : Günübirlik
PARKUR BİLGİSİ              :  12 KM

ETKİNLİK BÖLGESİ        : Düzce

ETKİNLİK SORUMLUSU : Murat DÜRÜST
PROGRAM :  

 Aracımız Yenibosna'dan 08:00'de hareket ederek E5 üzerinden katılımcıları alacak. Yürüyüşümüze Gebze-Denizli Köyünden başlayacağız. Parkur uzunluğu yaklaşık 13 Km olup, toprak ve patika yolları takip edeceğiz. Ballıkayalar Kanyonu girişi kamp alanı bölgesinde yürüyüşümüzü tamamlayacağız. Gölet çevresinde biraz zaman geçirip, dönüşe geçebiliriz.

Kocaeli ili, Gebze ve Dilovası ilçeleri sınırları dâhilinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı sahip olduğu jeomorfolojik, biyolojik, jeolojik, peyzaj ve rekreasyonel kaynak değerleri açısından korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacı ile 21 Temmuz 1995 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.Yarı nemli olarak nitelendirilen ve kış ayları ağırlıkta olan yöre iklimi yayvan ve sert yapraklı odunsu bitki formlarının gelişimi için uygun olanaklar sağlamaktadır. Maki ve yalancı maki olarak adlandırılan bitki örtüsü formları görülmektedir.


Tabiat parkı içerisinde en geniş alana yayılmış olan, başta mazı meşesi olmak üzere Macar meşesi ve kermes meşeleri diğer yapraklı tür ağaççık ve çalılarla birlikte alanı kaplamaktadır. Meşe yanında gürgen, kestane, akçaağaç, dişbudak, ıhlamur, porsuk, sarıçam, göknar,  kızılağaç, söğüt, çınar ağaç türleri bulunmaktadır. 20 adet orkide türü alanda gözlemlenmiştir.

Atmaca, alacakarga, tarla kuşu, bülbül kuşu populasyonunu oluşturmaktadır. Karaca, su samuru, sincap, sansar, porsuk, çakal, tiki, yaban tavşanı, yaban domuzu ve köstebeğe tabiat parkı içerisinde rastlanılmıştır. Ayrıca, alanda 50'ye yakın kelebek türü, 110 ayrı küş türünü yıl boyu gözlemlemek mümkündür.

YİYECEK

KAHVALTI   :Yanımıza getirdiğimiz malzemeler ile köy kahvesinde yaparız.
ÖĞLE YEMEĞİ : Atıştırdıklarınızı yanınızda alıyorsunuz. Meyve ve kuruyemiş gibi gıdalar tercih edilmeli.
AKŞAM YEMEĞİ : Duruma göre birlikte değerlendiririz.

 MALZEMELER

·         20 - 30 litrelik sırt çantası

·         Bileği saran yürüyüş botu.

·         Varsa yağmur , çamur ve dikenlerden koruyan TOZLUK

·         Baton ( Yürüyüşlerde ayaklardaki yükü azaltır.)

·         Yağmurluk ve panço (mevsim uygunsa )

·         Çabuk kuruyan malzemelerden yapılmış kıyafetler.

·         Kafa feneri , düdük ve yedek kıyafetler.

·         Varsa küçük ilk yardım çantası

ÖNEMLİ NOTLAR :

* Kilo - Kalp - Tansiyon hastaları için parkurlarımız uygun değildir.

* Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. 
* Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur. Verilen mesafeler yaklaşık mesafelerdir.
* Parkurumuzun bir kısmı keşif etapları içerir. Patikalar , dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir. 

 

ETKİNLİK SORUMLUSU :

Murat DÜRÜST 0533 366 86 67

ETKİNLİK MALİYETİ :

NOT (İçişleri bakanlığı Genelgesine göre Soyadı tutan  aynı evde yaşayan eşler ve çocuklar iki kişi yan yana seyahat edebilir. 0 TL)
(Pandemi kurallarına göre koltukta tek seyahat edecekler için kişi başı ücret : 0 TL)

 

PAYLAŞIM ESASI : YOL - ACENTA GİDERLERİ - REHBERLİK

ETKİNLİKLERİMİZ PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR. BU NEDENLE  ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. BU KURAL ETKİNLİĞE GELEN KATILIMCILARIN HAKLARINI KORUMAK ADINA UYGULANMAKTADIR.

ARAÇ DURAKLARI 
8:00 Yenibosna
8.05 İncirli E-5 Alfemo
8.15 Mecidiyeköy Y.K.Bank
8.30 Kadıköy Eski İşmont
8.40 E-5 Göztepe
8.45 E-5 Kozyatağı 
8:50 E - 5 Bostancı
ve  E - 5 üzerindeki yollar

KAMPTREK gezgin ruhuyla hareket eden bir gruptur. Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder. Faaliyetlerimize katıldığınız taktirde konfor beklentinizin olmaması , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir.

ETKİNLİKLERİMİZDE PANDEMİ KURALLARI

1- Araçlardaki yolcu kapasitesinin azaltılması ve sosyal mesafeye dikkat edilerek yolcuların mesafeli oturma düzeninin kurulması için kapasitenin %50'si kadar  yolcu olacak. (32 lik araçlarımızda 16 katılımcı 28 lik araçlarımızda 14 katılımcı 20 lik araçlarımızda 10 katılımcı alınacaktır. )
2- Araçta bulunan şoför ve tüm yolcular maske takacak ve tek oturacak. 
3- Araçlarda en az %60 oranında alkol içeren el dezenfektanı yerleştirilerek biniş ve inişlerde kullanımını sağlanacaktır.
4- Araçlara binilirken ateş ölçümü yapılacak. 38 derece üstü ateşi olanlar araca alınmayacak.
5- Yürüyüşlerde , kamplarda  ve  molalarda 1,5 m sosyal mesafe kuralını uygulanacak fakat maske takılmayacaktır.
6- Araçların düzenli olarak havalandırılması, her gün günde 2 defa temizlenmesi ve özellikle sık temas edilen alanların dezenfekte edilmesi sağlanacaktır. 
 Tüm katılımcılar yukarıdaki kuralları kabul ederek etkinliklerimize katılabilir.

 


 BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.

KATILIMCI DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE:
1-Kamptrek  8273 Tursab Nolu Glee Turizm'e ait  etkinliklerin sosyal ağ platformudur. Grubumuzun tüm yurt içi ve yurt dışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acentası Glee Turizm tarafından organize edilmektedir.
2-Grupta veya sayfada düzenlenen etkinlikler paylaşım esasına dayanmaktadır.(Paylaşım Esası : Yol - Acenta - Rehberlik - Sigorta giderlerini kapsamaktadır. ) Katılacağım dediğinizde sizin sözünüze güvenilip işlem yapılır. Bu yüzden dolayıdır ki katılacağım dediğinizde katılmasanız bile katılım ücretini ödersiniz.
3-Etkinliklerimizin web sayfasındaki son iptal tarihinden sonra etkinliğe katılamayan dostlarımız eğer yedek katılımcı yoksa iptal eden katılımcı ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
4-Şehir dışı etkinliklerde  seyahat sigortasının yapılabilmesi için TC kimlik no  gereklidir.
5-Doğa Yürüyüşlerinde katılım ücreti dışında her hangi bir ücret belirtilmez. Yeme - içme kişinin kendine aittir.
6-Bazı etkinliklerimiz efora dayalı etkinlikler olduğu için, Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları için sakıncalı olabilir, Katılmak isteyenler, etkinlik yöneticisine haber vermelidir.
7-Etkinliklerimize katıldığınız taktirde ; doğaya ait risklere muhatap olabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, suda boğulma , toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler.
8 -Doğada herkes kendisinden sorumludur. Bizim amacımız  sizlerle eğlenceli ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Bu nedenle grup uyumu ve emeğe saygı çok önemlidir.