ÇATALCA - BİNKILIÇ (ISTRANCALAR) DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 30.01.2022 Pazar
 • Etkinlik süresi Günübirlik
 • Etkinlik Türü : KOLAY DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 • Mesafe 12 KM
Doğa yürüyüşü Lideri
 • Sait YİĞİT
 • Puanı 1784
  Katıldığı etkinlik 179
  Yürüyüş mesafesi 2216 km
  Düzenlediği etkinlik 154
 • İletişime geç
Kendi Araracınız veya Acenta Aracı ile Katılım Seçenekli
ÇATALCA BİNKILIÇ  DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
30 OCAK 2022 PAZAR
(Kendi Aracınız veya Acenta Aracı ile Katılım Seçenekli)
TARİH : 30 OCAK 2023 PAZAR
YER : ÇATALCA BİNKILIÇ
İÇERİK : Doğa Yütüyüşü
FAALİYET SORUMLUSU : Sait YİĞİT
ZORLUK DERECESİ : Kolay 12-13 Km
ACENTA ARACI İLE KATILIM ÜCRETİ: 180 TL
KENDİ ARACINIZ İLE KATILIM ÜCRETİ: 80 TL

Sabah 06.30'da Kartaldan başlayarak katılımcılarımızı alarak yola koyuluyoruz.  Sabah kahvaltısını yanımızda getirdiklerimiz ile köy kahvesinde yapacağız. 

Istranca ormanları eteklerinde bulunan Binkılıç köyünde başlayan yürüyüşümüz Ring bir rota ile yine Binkılıç köyünde son bulacak.  130 mt irtifada başlayan yürüyüşümüzde yaklaşık 200-250 mt rakım alarak 350-380 mt irtifaya kadar çıkacağız. Daha sonra çoğunluğu iniş bir yürüyüş ile Binkılıç köyüne ulaşacağız. Yürüyüş süremiz yaklaşık 4-5 saat sürecektir. 

ISTRANCALAR

Yıldız Dağları veya Istranca Dağları, Trakya'nın Karadeniz kıyılarına paralel olarak, Bulgaristan'dan İstanbul iline kadar yaklaşık 300 kilometrelik bir dağ zincirinden oluşmaktadır.

Istranca ormanları, son dönemdeki yağışların etkisiyle çağlayan dereleri, doğal güzellikleri, yürüyüş parkurları ve barındırdığı hayvan popülasyonuyla ilgi çekiyor.

Sonbaharda kahverenginin tonları ile yaza veda eden, ilkbaharda yeşilin farklı tonlarıyla renklenen doğa, derelerin şırıltısı, kuş sesleriyle adeta bir senfoni sunuyor.

Doğa ve fotoğraf tutkunları, hem orman içerisindeki Balkan köylerini geziyor, hem de bu görsel şöleni fotoğraflıyor.

BİNKILIÇ KÖYÜ

Binkılıç'ın eski adi Istranca'dır. 1960 yılında çıkan bir kanunla ismi Binkılıç olarak değiştirilmiştir.
Çanakkale savaşlarına katılan yaşlıların anlattıklarına göre o tarihlerde Istranca 'da bu bölgeyi koruyan bin kişilik silahlı bir grup yaşarmış. Binkılıç Balkan Harbi sırasında düşman askerlerinin giremediği nadir yörelerden biridir.
Binkılıç 'a 7 km uzaklıkta ki Sefa alan (Saray- Tekirdağ) düştüğü halde.Binkılıç da ki efelerin karşı koymasıyla Binkılıç 'a düşman girememiştir. Dolayısıyla Binkılıç düşmana verilmediği için, bir kurtuluş günüde yoktur.
1893 Rus Harbi ve Balkan Harbinden sonra Binkılıç'ta yaşayan Rumlar Yunanistan 'a göç etmişler, onların yerine bölgeye çoğunluğu Bulgaristandan olmak üzere Balkanlardan Pomaklar  gelmiştir.
Köyün %70 Pomak halkından oluşmaktadır. Bu %70 lik Pomaktan, günümüzde Pomakçayı konuşan %30 luk gibi bir oran ancak geriye kalmıştır.
Binkılıç 'ın doğusunda Karaman dere, Karaca köy, batısında Sefa alan - Saray kuzeyinde ise Bey tepe, Karatepe, Maria kaya Tepeleri ve Çilingoz mevkii vardır.
Bir doğa harikası olan Çilingoz 'da çok eski tarihlerde bir sahil köyü olduğu sanılmaktadır. Binkılıç 'ın yaklaşık 1 km kuzeyinde Kale Bayrı olarak isimlendirilen bir tepecik vardır. Burada son yıllarda yapılan araştırmalarda çok eski bir kale kalıntısı ortaya çıkmıştır. Kale kalıntılarının Roma ve Bizans dönmelerine ait olduğu sanılmaktadır. Ancak kalenin tarihi ve yasayanları hakkında resmi bir bilgi ve kaynak mevcut değildir. Ormanlarında yaban domuzu tavşan sansar sincap gibi hayvanlar yaşamaktadır.
Köydeki gençlerin çoğu iş sebebiyle İstanbulun çeşitli ilçelerine ve Başka illere göç etmişlerdir.

Kahvaltı :Yanımıza getirdiğimiz malzemeler ile köy kahvesinde yaparız.
Öğle Yemeği : Atıştırdıklarınızı yanınızda alıyorsunuz. Meyve ve kuruyemiş gibi gıdalar tercih edilmeli.
Akşam Yemeği : Duruma göre birlikte değerlendiririz.
Faaliyet Sorumlusu : Sait Yiğit : 0532 335 49 84
MALZEMELER :
Bileği saran bot, Sırt çantanızda; yedek kıyafetleriniz, varsa kullandığınız ilaçlar ve su mutlaka bulunmalı.Batona ihtiyaç duyulabilir bir yürüyüş olduğundan varsa batonlarınızı getirebilirsiniz. Yağmurluk el yada kafa feneri ve DÜDÜK yanınızda olması gerekenlerden.
NOT : * Kilo - Kalp - Tansiyon hastaları için parkurlarımız uygun değildir. Verilen mesafeler yaklaşık mesafelerdir. 
* Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. 
* Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur. 
* Parkurumuzun bir kısmı keşif etapları içerir. Patikalar , dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir. 

ARAÇ DURAKLARI :

07.00    KARTAL KÖPRÜSÜ (HAREM İSTİKAMETİ)

07.05    MALTEPE KÖPRÜSÜ HAREM İSTİKAMETİ)

07.10    KOZYATAĞI CARREFOUR(HAREM İSTİKAMETİ)

07.15    GÖZTEPE   ( HAREM İSTİKAMETİ)

07.20    KADIKÖY

07.35    MECİDİYEKÖY(ASLI BÖREK)

07.40    CEVİZLİBAĞ ( YEŞİL KUNDURA DURAĞI)

07.45    İNCİRLİ (ÖMÜR)

07.50   YENİBOSNA

07.55    SEFAKÖY

08.00    AVCILAR (PELİKAN MALL A.V.M.)

08.05    BEYLİKDÜZÜ ( BAUHAUSE)

08.10    BEYLİKDÜZÜ(AUTOPİA)

Lütfen kalkış saatinden 5 dk. önce durakta olunuz...


 BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.

KATILIMCI DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE:
1-Kamptrek  8273 Tursab Nolu Glee Turizm'e ait  etkinliklerin sosyal ağ platformudur. Grubumuzun tüm yurt içi ve yurt dışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acentası Glee Turizm tarafından organize edilmektedir.
2-Grupta veya sayfada düzenlenen etkinlikler paylaşım esasına dayanmaktadır.(Paylaşım Esası : Yol - Acenta - Rehberlik - Sigorta giderlerini kapsamaktadır. ) Katılacağım dediğinizde sizin sözünüze güvenilip işlem yapılır. Bu yüzden dolayıdır ki katılacağım dediğinizde katılmasanız bile katılım ücretini ödersiniz.
3-Etkinliklerimizin web sayfasındaki son iptal tarihinden sonra etkinliğe katılamayan dostlarımız eğer yedek katılımcı yoksa iptal eden katılımcı ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
4-Şehir dışı etkinliklerde  seyahat sigortasının yapılabilmesi için TC kimlik no  gereklidir.
5-Doğa Yürüyüşlerinde katılım ücreti dışında her hangi bir ücret belirtilmez. Yeme - içme kişinin kendine aittir.
6-Bazı etkinliklerimiz efora dayalı etkinlikler olduğu için, Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları için sakıncalı olabilir, Katılmak isteyenler, etkinlik yöneticisine haber vermelidir.
7-Etkinliklerimize katıldığınız taktirde ; doğaya ait risklere muhatap olabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, suda boğulma , toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler.
8 -Doğada herkes kendisinden sorumludur. Bizim amacımız  sizlerle eğlenceli ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Bu nedenle grup uyumu ve emeğe saygı çok önemlidir.