DÜŞLER ÜLKESİ GÜRCİSTAN'DA TREKKİNG

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 1.08.2022 Pazartesi - 7.08.2022 Pazar
 • Etkinlik süresi 7 Gün
 • Etkinlik Türü : YURTDIŞI DOĞA TURU
 • Mesafe 40 KM
Doğa yürüyüşü Lideri
 • Sait YİĞİT
 • Puanı 1935
  Katıldığı etkinlik 201
  Yürüyüş mesafesi 2509 km
  Düzenlediği etkinlik 176
 • İletişime geç
EROL GEYGEL VE SAİT YİĞİT SORUMLULUĞUNDA
DÜŞLER ÜLKESİ GÜRCİSTAN'DA TREKKİNG
(PASAPORTSUZ - VİZESİ ) 

İÇERİK : Gürcistan Doğa Yürüyüşü
FAALİYET SORUMLUSU : Erol GEYGEL - Sait YİĞİT
FAALİYET SÜRESİ : 6 gece 7 Gün


UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Avrupanın sürekli yaşanan en yüksek yerleşim yeri USHGULI köyüne çıkacağız. Bin yıllık SVAN kulelerini göreceğiz ve efsaneler içinden gerçeğe yakın ancak düşlerde olabilecek bir huzur ortamında herhangi bir gezi veya herhangi bir tatilden çok ötelerde başka bir boyutta kendi zirvelerimizi keşfedip, kendi zirvelerimize yürüyeceğiz.
Anka kuşunun kendi küllerinden doğduğu, insanlığın yaşam kaynağı Kafkasyanın en yüksek 10 zirvesinden 5 zirvenin çepeçevre sardığı Gürcistan'ın Svaneti bölgesinde yer alan Mestia kasabası düşler dünyasındaki gerçeğin ta kendisidir.
Shkhara (5201 m), Tetnuldi (4974 m), Rustaveli (4960 m), Ushba (4710 m), Ailama (4.525 m) zirvelerinin kuşattığı Mestia kasabasından günübirlik yapacağımız yürüyüşlerde bu zirvelere el dokunuşu kadar yakın olacağız.
Doğa turumuzun içinde Batum konaklaması ile doğa turumuzu daha keyifli bir kültür ve eğlence gezisine dönüştürüyor, Gürcistan'ın bütün güzelliklerini yaşıyoruz.

1.GÜN PAZARTESİ:     TRABZON, SARP SINIR KAPISI, BATUM
Saat 09.30'dan itibaren Trabzonda buluşuyoruz.  Karadeniz sahil yolu takip edilerek  RİZE ye varıyoruz,  ihtiyaç ve yemek molasının ardından saat 15.00'da RİZE'den hareketle , Sarp sınır kapısına varıyoruz.  T.C kimliklerimiz ile Gürcistan'a giriş,  Acara Özerk Cumhuriyeti başkenti Batum şehrine varış,  Konaklama tesisine yerleşme, Batum şehir gezisi, Batum şehir merkezinde serbest zaman.

2.GÜN SALI: POTİ, SENAKİ, ZUGDİDİ, SVANETİ, MESTİA KASABASI
Batumda otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Çakvi, Kobuleti, Poti ve Senaki şehirleri üzerinden yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası Samegrelo eyaletinin başkenti Zugdidi şehrine varış, Dadiani sarayı ve şehir gezisinin ardından Zugdidi şehrinde öğle yemeği.
Zugdidi şehrinde  yemek sonrası Zugdidi ovasının çay bahçeleri arasından Kafkas dağlarına doğru yaklaşık 4 saatlik muhteşem manzaralar eşliğinde uygun fotoğraf molaları ile Mestia kasabasına varış, 1400 metre yükseltide en yenisi 500 yıllık olan muhteşem Svan kulelerinin ve Kafkas zirvelerinin çepe çevre sardığı Svaneti kasabasında ÇADIR/PANSİYON/OTEL'e yerleşme, Restoranda akşam yemeği ve konaklama

3.GÜN ÇARŞAMBA : MESTİA, SVAN KULELERİ, HATSVALİ, ZURİLDİ ZİRVESİ  
Pansiyonda kahvaltı sonrası  Mestia kasabasını ve en yenisi 500 yıllık olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Svan kulelerinin arasında gezinti, şaşırtıcı derece modern bir dizayna sahip olan Svan Ulasal Müzesi gezisi sonrası araçla Mestia kasabasını tepelerden görebileceğimiz orman içinde düzgün asfalt yoldan tırmanış, Hatsvali teleferik hattına varış.
Tarifsiz güzellikte ormanlar içinden Mestia kasabasını çevreleyen karlı zirvelerin görülmesi, Ieli yolundan güzergahımız üstündeki ikinci teleferik hattı olan Zuruldi hattına varış, 1850 metre yükseltiden teleferikle Kafkas dağlarının muhteşem görüntüleri eşliğinde teleferikle 2350 metre irtifaya çıkış,  360 derece panorama veren Zuruldi manzara noktasından Kafkas dağlarının ve yükseltileri 5 bin civarında ve üstünde olan 5 zirvenin ve onlarca zirvenin, vadinin, buzulun, yaylanın görülmesi.
Zuruldi de teleferik hattının kurulu olduğu noktada restoranda yemek olanağı sonrası orman içinden kısa bir yürüyüşle aracımızla buluşma, Mestia kasabasına transfer, Kraliçe Tamara havaalanının görülmesi sonrası ÇADIR/PANSİYONU/OTEL'E transfer,  Restoranda akşam yemeği ve konaklama,

4.GÜN PERŞEMBE: CHALADİ BUZUL YÜRÜYÜŞÜ, CHALADİ VADİSİ, MESTİA
 Pansiyonda kahvaltı sonrası 1400 metre yükseltideki Mestia kasabasından gidiş dönüş rahat bir tempoda 7 saatlik bir yürüyüşle Lavlaadash köyü üzerinden tahta köprüden geçişle ulaştığımız Chaaladi buzuluna hareket. Yürüyüş rotamız üzerinde Mestiachhala deresi,  3430 metre yükseltili Dalagora uçurumu, 4370 metrelik yükseltisi ile Chatini zirvesi, Chaaladi buzuluna ismini veren Chaaladi vadisi,  Rusya Federasyonu ile sınır olan bölgede yaklaşık 2000 metre yüseltide yer alan Chaaladi buzulunun görülmesinin yanında sınır muhafızlarının da görülebildiği yükseldikçe değişik, değiştikçe şaşırtan zirvelerin görülmesi sonrası akşam saatlerinde Mestia kasabasına dönüş,  Restoranda akşam yemeği, ÇADIR/PANSİYON/OTEL'imizde   konaklama

5.GÜN CUMA: KORİLDİ GÖLÜ, ORMAN İÇİ YÜRÜYÜŞ, USHBA ZİRVELERİ 
Kahvaltı, programımızdaki en zorlu fakat en güzel parkur yürüyüşüne başlıyoruz. Mestia kasabasınının içinden önce orman içine giriyoruz. Zaman zaman Ushba zirvesinin muhteşem görüntülerini izlememize imkan sağlayan orman içi patika yürüyüşünden sonra alpin çayırlara ulaşıyoruz. Büyüleyici Kafkas dağlarının tam ortasındayiz.
Bütün zirveler el dokunuşu kadar yakın. Ushba ve Chatani zirveleri yaklaştıkça uzaklaşıyor, sağ yanımızda Dalakora zirvesi ve Mestiachala deresi ve yatağı, tam karşımızda karlı zirveleri ve büyüleyici duruşları ile ile Tetnuldi ve Banguriani zirveleri. Alpin çayırlardan 2740 metre yükseltide yer alan Koruldi gölü ve diğer irili ufaklı göllere varış, lunch box öğle yemeği sonrası dönüş yoluna giriyor ve gün içinde toplamı 16 km kadar olan zorlu bir parkurda sıkı bir tempoda 8 saatlik bir yürüyüş yapmış olarak yorgun ama çok mutlu şekilde ÇADIR/PANSİYON/OTELİMİZ'e dönüyoruz,   Restoranda akşam yemeği, konaklama

6.GÜN  CUMARTESİ :USHGULİ GEZİSİ, USHGULİ SVAN KULELERİ 
Mestia kasabasında ÇADIR/ 3*** otelimizde/PANSİYON'umuzda  alacağımız kahvaltı sonrası USHGULI turu, (kişi başı araç ücreti 10-15 USD arası bir meblağa karşılık gelmektedir ve katılımcı tarafından ödenir)  Delica 4X4 araçlarla 45 km kadar stabilize bir yolla bol fotoğraf molalı yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonrası Avrupanın en yüksek sürekli yaşam alanı olan Ushguli köyüne varış.
Ushguli  Svan kuleleri ve Svan Müzesisin görülmesi, köylerinden hiç dışarı çıkmamış, Türkiyeyi hiç görmemiş çocukların kış döneminde karla kaplı olan ve dış dünyayla irtibatı kesilen Svan çocuklarının uydu antenleri ile izledikleri Türk TV kanallarından öğrendikleri harika Türkçeleriyle Türkçe sohbet imkanı.
Ushguli köyünden organik ürünler alışverişi sonrası yine 4 saatlik molalı ve zaman zaman kısa yürüyüşlere ve fotoğraf çekimlerine imkan veren bir yolculukla Mestia kasabasına varış, Restoranda akşam yemeği ve konaklama


7.GÜN PAZAR: SVANETİ MESTİA, ZUGDİDİ,  POTİ, BATUM, RİZE, TRABZON
Sabah saat 06.00'da  Mestia kasabası ve Svanetiye hüzünlü bir şekilde kalbimizin bir kısmını düşler dünyasında bırakarak veda ediyor ve Zugdidi şehrine hareket ediyoruz. Yolumuz üzerindeki tesislerden birinde geç kahvaltı sonrası Samegrelo eyaletinin idari merkezi olan Zugdidi ovasında Karadeniz iklimine sahip olan tropik Zugdidi şehrinde pazar alışverişi molası veriyoruz ve Senaki şehrinin batı tarafından Poti üzerinden saat 12.00 sularında Batum'a ulaşıyoruz. 
Batumda alışveriş ve yemek molası vererek saat 13.30 sularında Sarp sınır kapısına varış, Sarp sınır kapısından Türkiye'ye giriş, Karadeniz sahil yolunu takip ederek saat 15.00 sularında Rizeye varış, kısa bir Rize gezisinin ardından Trabzon'a hareket, Trabzon şehir turu ve alışveriş olanağının ardından saat 19.00'da Trabzon havalimanına varış  vedalaşma.

BU TUR İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER Program Trabzon buluşmalı ve Trabzon bitişlidir. 

Program Trabzon Havaalanı tur başlangıç gününde saat 11.00'a kadar kendi imkanlarınız ile ulaşmanızla başlar.
Çadır konaklaması tercihinde Batumda 1 gece 3*** otelde konaklama vardır. Batum konaklaması dışında Svaneti Mestia kasabasında nehir kenarında bulunan  çim bahçesinde çadır konaklaması imkanı sunulmaktadır. 
Çadır konaklaması yapacak katılımcılarımız kendi çadır, uyku tulumu ve matları tura katılır, KAMPTREK olarak çadır konaklaması için her hangi bir malzeme tedarik etmiyoruz. 
Çadır konaklaması ile SVANETİ DÜŞLER DÜNYASI turumuza katılacak konuklarımız için duş, tuvalet imkanı vardır. 
Konaklamalarımızın gerçekleştiği pansiyon nehir kenarında kuruludur. En fazla 7 katılımcıya bir banyo-wc düşmektedir. Pansiyonda odalar hiç bir lüks içermez, sadece temiz çarşaf ve yatak, elbise askısı ve komodinden oluşan eşyalar vardır. Pansiyon odalarında bütün yataklar tek kişilik yataklardır. Çiftler için büyük boy yatak yoktur. 
Programda konaklamaların ilki Batumda 3*** otelde, Mestia kasabasında 3*** STANDARTLARINA SAHİP OTELDE VEYA PANSİYONDA GERÇEKLEŞİR. 
Programın ana eksenini Gürcistan'ın Samegrolo Eyaletinin Svaneti bölgesinin MESTIA kasabası oluşturmaktadır. Programımızda Mestia kasabasında otelde konaklayıp günübirlik yürüyüşler yapıp akşam Mestia kasabasındaki otelimize dönüyoruz. Böylece her gün valiz toplama derdinden kurtulup konakladığımız PANSİYON VEYA OTELİ 5 gecelik evimiz olarak benimsiyoruz. ÇADIR KONAKLAMASI YAPANLAR ÇADIRLARI 5 GÜN AYNI YERDE KALACAKTIR.
Korildi Gölleri mutlaka görülmesi gereken bir destinasyondur. Rehberlerimizin görüşleri de alınarak katılımcılarımız ile birlikte müşterek 4x4 özellikli araçlar kiralanarak çıkış araçla gerçekleştirilebilir.
Dileyenler gezilere katılmayabilir ve Mestia kasabasında ekstra olarak at ve bisiklet kiralama, çevre yürüyüşleri vb gibi aktiviteler yapabilirler.
Program ortalama sağlığa sahip olan, büro ortamında çalışan, fazla hareket imkanı olmayan katılımcılar dikkate alınarak hazırlanmıştır.
Turistik bir kasaba olan Mestia kasabasında çok sayıda restoran, lokanta ve kafe/barlar ve eğlenci yerleri mevcuttur.
Turumuzun bir soft trekking turu olduğunu bilerek yanınızda mutlaka ayak bileklerinizi saran, tabanları sert yürüyüş botu, yürüyüş esnasında öğle yemeğinizi, güneş kreminizi, su matarınızı, fotoğraf makinenizi, kuru çoraplarınızı, yedek t-shirt ve fanilalarınızı taşıyacağınız küçük bir sırt çantası, küçük ve rahat sırt çantanızı Kafkas dağlarının yağmurlu, sisli, güneşli havasından koruyacak bir panço, güneşten koruyan şapka veya bandana, güneş gözlüğü gibi yürüyüş esnasında gerekli olabileceğini düşündüğünüz eşyalar, güneşli günlerde dağ göllerinde, nehir gölcüklerinde veya şelalelerde yüzebileceğiniz mayo ve şort getirmenizi öneririz. 
Yürüyüş esnasında soğuk yerine sıcak içecekler seviyorsanız sabah otelde sıcak su ikmali yapacağızı olanakları sağlıyoruz ve gün içinde taşıyabileceğiniz ve tüketebileceğiniz kadar sıcak suyu kahve ve çay içmek amaçlı termoslarınıza aktarabilirsiniz. 
Kullandığınız ilaçlar varsa kutusuyla birlikte yanınızda getirmenizi öneririz. 
Turumuzun Gürcistandanda başlangıç noktası olan Batum şehrinde TL, USD, EURO gibi para birimlerini Gürcistan parasına çevirebiliriz. 
Programımızın başlangıç noktası olan Trabzon için otobüs ve uçak biletlerinizi geliş için en erken saatlere, dönüş için ise mümkün olan en geç saatlere almanızı öneriyoruz. 
Turumuzun Svaneti bölümünde 5 kahvaltı ve 5 akşam yemeği Mestia kasabasında RESTORAN'da Türk damak tadı ve beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak yöresel özellikler gösteren menülerden oluşmaktadır. 
Turumuzla ilgili bilgiler bize ulaştığınızda sizlere detaylı olarak verilmektedir. 

PAKET FİYATA DAHİL SERVİSLERİMİZ : 
*Trabzon-Svaneti-Trabzon çizgisinde tur boyunca bütün gezi ve transferler
* 1 gece Batumda 3*** otelde konaklama
*5 gece Svaneti Mestia kasabasında ÇADIR, PANSİYON veya 3*** OTELDE konaklama
*Türkçe rehberlik hizmeti
*6 kahvaltı
*Svaneti Konaklamalarında 5 akşam yemeği 
*Svaneti Mestia Yürüyüşlerinde  4 Lunch Box (Sandöviç+Meyve Suyu)
*Yurtdışı seyahat sigortası
*Program süresince Mestia kasabasında sadece pansiyon konaklamımızda açık büfe çay /kahve ikramı


 FİYATIMIZ BÜTÜN PROGRAM İÇİN YUKARIDAKİ HİZMETLER DAHİL OLMAK ÜZERE: 
ÇADIR KONAKLAMASI TERCİHİNDE: 
Kişi Başı : 300 USD 
(Batum otel konaklamasında tek kişilik odada konaklamak isteyen konuklarımız +25 USD ödemeyi veya odasını hem cinsi tur katılımcılarından biriyle paylaşmayı kabul eder)

PANSİYON KONAKLAMASI TERCİHİNDE: 

3 Kişilik Odada Kişi Başı: 330 USD
2 Kişilik Odada Kişi Başı: 360 USD
1 Kişilik Odada Kişi Başı: 420 USD

3*** STANDARDI OTEL KONAKLAMA TERCİHİNDE: 

2 Kişilik Odada Kişi Başı: 470 USD
3 Kişilik Odada Kişi Başı: 420 USD
1 Kişilik Odada Kişi Başı: 560 USD

Mart Ayı içinde ön ödeme alınacaktır

KAMPTREK gezgin ruhuyla hareket eden bir gruptur. Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder. Yarışmayı değil yardımlaşma önem verir. Faaliyetlerimize katıldığınız taktirde konfor beklentinizin olmaması , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Bunu bozacak tavırlar tarafımızca hoş görülmez.


 BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.

KATILIMCI DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE:
1-Kamptrek  8273 Tursab Nolu Glee Turizm'e ait  etkinliklerin sosyal ağ platformudur. Grubumuzun tüm yurt içi ve yurt dışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acentası Glee Turizm tarafından organize edilmektedir.
2-Grupta veya sayfada düzenlenen etkinlikler paylaşım esasına dayanmaktadır.(Paylaşım Esası : Yol - Acenta - Rehberlik - Sigorta giderlerini kapsamaktadır. ) Katılacağım dediğinizde sizin sözünüze güvenilip işlem yapılır. Bu yüzden dolayıdır ki katılacağım dediğinizde katılmasanız bile katılım ücretini ödersiniz.
3-Etkinliklerimizin web sayfasındaki son iptal tarihinden sonra etkinliğe katılamayan dostlarımız eğer yedek katılımcı yoksa iptal eden katılımcı ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
4-Şehir dışı etkinliklerde  seyahat sigortasının yapılabilmesi için TC kimlik no  gereklidir.
5-Doğa Yürüyüşlerinde katılım ücreti dışında her hangi bir ücret belirtilmez. Yeme - içme kişinin kendine aittir.
6-Bazı etkinliklerimiz efora dayalı etkinlikler olduğu için, Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları için sakıncalı olabilir, Katılmak isteyenler, etkinlik yöneticisine haber vermelidir.
7-Etkinliklerimize katıldığınız taktirde ; doğaya ait risklere muhatap olabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, suda boğulma , toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler.
8 -Doğada herkes kendisinden sorumludur. Bizim amacımız  sizlerle eğlenceli ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Bu nedenle grup uyumu ve emeğe saygı çok önemlidir.