EDİRNE TURU KEKAVA (HIDIRELLEZ) ŞENLİKLERİ

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 6.05.2023 Cumartesi
 • Etkinlik süresi Günübirlik
 • Etkinlik Türü : KÜLTÜR TURU
 • Mesafe KM
Doğa yürüyüşü Lideri
 • Sait YİĞİT
 • Puanı 1744
  Katıldığı etkinlik 178
  Yürüyüş mesafesi 2204 km
  Düzenlediği etkinlik 153
 • İletişime geç
Günübirlik Edirne Kültür Turu ve Kekava Senlikleri
EDİRNE  TURU KEKAVA (HIDIRELLEZ) ŞENLİKLERİ
6 MAYIS 2023 CUMARTESi

İÇERİK : Tarihi - Kültürel Gezi
FAALİYET SORUMLUSU : Sait YİĞİT
ETKİNLİK MALİYETİ : 450 TL  (25 Kişi ve üzeri katılımda) 
FAALİYET SÜRESİ : Günübirlik


Program
Cuma Gecesi 01.00 da Kartal'dan başlayarak E5 üzeri noktalarda.  katılımcılarımızı alıyoruz.  Sabah saatlerinde Edirne'de oluyoruz ve 06.00 da başlayan Kekava şenliklerinin arınma ve nehre dilek bırakma ritüeline katılıyoruz.  Etkinlikler sonrası Edirne turumuza başlıyoruz. 
Osmanlı'ya 92 yıl başkentlik yapmış ve sahip olduğu mimari yapıtlarıyla bir müze şehir olan Edirne'ye varıyoruz.  Sonrasında 24 Temmuz 1924 Lozan Barış Antlaşmasıyla Türk topraklarına katılan, Edirne'ye 4 km.lik doğa ve tarihi yoluyla bağlanan Karaağaç Gezisi, Tarihi Meriç Köprüsü, Lozan Anıtı, Tren istasyonu gezileri sonrasında Kır kahvesinde mola veriyoruz. Buradaki molamızın ardından,  16.y.y.da Su sesi, müzik ve güzel kokularla akıl hastalarının tedavi edildiği ve 2004 yılında Avrupa Konseyi tarafından Avrupa müze ödülüne sahip II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi gezilerini ardından,  Ünlü Eski Camii (Ulu camii) ve Mimar Sinan'ın "Ustalık Eserimdir" dediği Selimiye Camii gezisinden sonra Edirne merkezde serbest zaman veriyoruz. 


KAKAVA ŞENLİĞİ NEDİR?

Kakava şenliği en anlaşılır tanımıyla Hıdırellez kutlamalarının Roman kültüründeki yansıması olarak açıklanabilir. Baharın gelişinin kutlandığı Kakava Şenlikleri'nin kökeni Mısır ve Ön Asya'dan gelmektedir. Edirne ve Kırklareli ile Türkiye'nin bazı batı şehirlerde bugün bile Kakava sevinçle kutlanmaktadır. Ateş üstünden atlama, su kenarlarında piknik yapma, müzik, dans bugün gerçekleştirilen eğlencelerdir. Kırklarelinde bu festivaller Şeytan Deresi'nden geçilerek yapılır. Kakava Şenliği günümüzde Edirne Valisi ve Belediye Başkanı tarafından desteklenen uluslararası bir festival oldu.

 

ETKİNLİK SORUMLUSU:
SAİT YİĞİT      : 0532 335 49 84

ARAÇ DURAKLARI :
01.00    KARTAL KÖPRÜSÜ (HAREM İSTİKAMETİ)
01.05    MALTEPE KÖPRÜSÜ HAREM İSTİKAMETİ)
01.10    KOZYATAĞI CARREFOUR(HAREM İSTİKAMETİ)
01.15    GÖZTEPE   ( HAREM İSTİKAMETİ)
01.20    KADIKÖY
01.35    MECİDİYEKÖY(ASLI BÖREK)
01.40    CEVİZLİBAĞ ( YEŞİL KUNDURA DURAĞI)
01.45    İNCİRLİ (ÖMÜR)
01.55    SEFAKÖY
02.00    AVCILAR (PELİKAN MALL A.V.M.)
02.05    BEYLİKDÜZÜ ( BAUHAUSE)
02.10    BEYLİKDÜZÜ(AUTOPİA)
Lütfen kalkış saatinden 5 dk. önce durakta olunuz... BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.

KATILIMCI DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE:
1-Kamptrek  8273 Tursab Nolu Glee Turizm'e ait  etkinliklerin sosyal ağ platformudur. Grubumuzun tüm yurt içi ve yurt dışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acentası Glee Turizm tarafından organize edilmektedir.
2-Grupta veya sayfada düzenlenen etkinlikler paylaşım esasına dayanmaktadır.(Paylaşım Esası : Yol - Acenta - Rehberlik - Sigorta giderlerini kapsamaktadır. ) Katılacağım dediğinizde sizin sözünüze güvenilip işlem yapılır. Bu yüzden dolayıdır ki katılacağım dediğinizde katılmasanız bile katılım ücretini ödersiniz.
3-Etkinliklerimizin web sayfasındaki son iptal tarihinden sonra etkinliğe katılamayan dostlarımız eğer yedek katılımcı yoksa iptal eden katılımcı ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
4-Şehir dışı etkinliklerde  seyahat sigortasının yapılabilmesi için TC kimlik no  gereklidir.
5-Doğa Yürüyüşlerinde katılım ücreti dışında her hangi bir ücret belirtilmez. Yeme - içme kişinin kendine aittir.
6-Bazı etkinliklerimiz efora dayalı etkinlikler olduğu için, Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları için sakıncalı olabilir, Katılmak isteyenler, etkinlik yöneticisine haber vermelidir.
7-Etkinliklerimize katıldığınız taktirde ; doğaya ait risklere muhatap olabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, suda boğulma , toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler.
8 -Doğada herkes kendisinden sorumludur. Bizim amacımız  sizlerle eğlenceli ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Bu nedenle grup uyumu ve emeğe saygı çok önemlidir.