KARAKİRAZ KÖYÜ - KARADENİZ SAHİLLERİ

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 21.05.2021 Cuma
 • Etkinlik süresi Günübirlik
 • Etkinlik Türü : KOLAY DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 • Mesafe 15 KM
Doğa yürüyüşü Lideri
 • Erol GEYGEL
 • Puanı 3108
  Katıldığı etkinlik 210
  Yürüyüş mesafesi 3208 km
  Düzenlediği etkinlik 171
 • İletişime geç
EROL GEYGEL - MELTEM GEYGEL LİDERLİĞİNDE ÖZEL ARAÇLI ETKİNLİK
ÇEKMEKÖY KARAKİRAZ - KARADENİZ SAHİLLERİ
DOĞA YÜRÜYÜŞÜ  (21 MAYIS 2021 CUMA ) 
( ÖZEL ARAÇLI ETKİNLİK )
İÇERİK                           : Kolay Doğa Yürüyüşü
FAALİYET SÜRESİ        : Günübirlik
PARKUR BİLGİSİ           : 14 -16 Km
ETKİNLİK BÖLGESİ      : İstanbul Çekmeköy
YÜRÜYÜŞ LİDERİ        : Erol GEYGEL
ETKİNLİK MALİYETİ   50 TL  (Rehberlik )


PROGRAM : Çekmeköy Karakiraz köyünde saat 09:00'da  köy kahvesinde buluşuyoruz 09:15 de  yürüyüşümüze başlayıp Karadeniz sahillerini keşfedeceğiz; hava güzel olursa denize bile girilebilir. Tahmini bitiş saatimiz 16:00.  

NOT : Özel aracı olmayan arkadaşlar aynı bölgeden gelen arkadaşlarla yol paylaşımı yaparak katılabilirler. )
KARAKİRAZ KÖYÜ : Karakiraz Köyü, Şile'ye 35 km uzaklıkta yer alan şirin bir orman köyüdür. Yerleşim alanı deniz kıyısına değil, birkaç kilometre içeride, dağların arasında yer almaktadır. Bu sebepten çevredeki diğer köylere nazaran daha bakir kalmış ve doğal dokusunu korumuştur. Halkın çoğunluğu manav yani yerlidir. Manavlar, Batı ve Kuzeybatı Anadolu'da yaşayan göçebeliği asırlar önce bırakmış Hanefi Sünni yerleşik Türkmen grubudur. Yıldırım Bayezid döneminde iskan ettirilen Karakiraz Köyü, 1.Dünya Savaşı sırasında Rum çeteleri ve Şile köylerindeki Türkler arasındaki mücadele sırasında yerleşim alanı muhtemelen taşındığı düşünülmektedir. Bu düşünceye sebep olan bulgu ise köyün tepesinde yer almaktadır. Zira köyün tepesinde kalan ve köy halkının Tepetarla adını verdiği bir bölgede kiremit ve tuğla parçası gibi yapı kalıntılarına rastlandığı ifade edilmektedir. Karakiraz Köyü ismini önceleri ormanlarda çokça yetişen Karakiraz ağaçlarından aldığı düşünülmektedir.


BULUŞMA NOKTASI : Çekmeköy Karakiraz Köyü Camii 
https://goo.gl/maps/YFr2FWDchaBUGr8B8

YİYECEK -İÇECEK DURUMU

* Sabah Kahvaltısı Yanımızda getirdiklerimiz yada oradan aldıklarımız ile yol üzerinde 
* Öğle yemeği yanımızda getirdiklerimiz ile
* Akşam yemeği herkes evinde olacak.

MALZEMELER 
* Doğa yürüyüşüne uygun kıyafet ve ayakkabı
* Varsa Baton
* Yiyecekler

ÖNEMLİ NOTLAR : 
* Kilo - Kalp - Tansiyon hastaları için parkurlarımız uygun değildir. 
* Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. 
* Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur. Verilen mesafeler yaklaşık mesafelerdir.
* Parkurumuzun bir kısmı keşif etapları içerir. Patikalar , dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir. 
* ETKİNLİK EN AZ 10 KATILIMCI İLE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. 
Karakiraz Köyü'ne Otobüs ile Nasıl Gidilir?

139S Üsküdar / Sofular - Şile: Üsküdar'dan Şile'ye doğru hareket eden otobüs 54 durak sonra Karakiraz Köyiçi durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 70 dakika sürmektedir. Karakiraz Köyiçi durağında indikten sonra 2 km yürüyerek sahile ulaşabilirsiniz.
Karakiraz Köyü'na Şahsi Araç ile Nasıl Gidilir?
Şahsi aracınız ile ulaşım sağlamak için birkaç farklı alternatif bulunmaktadır. Sizlere önerim kesinlikle navigasyon kullanmanız yönünde olacaktır. Aksi takdirde yolları karıştırabilirsiniz. Navigasyon için Yandex Navigasyon ve Google Haritaları kullanabilirsiniz.

YÜRÜYÜŞ LİDERİ : EROL GEYGEL : 0545 658 4873 (Etkinlik haftası whatsApp grubu kurulacaktır.)


 BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.

KATILIMCI DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE:
1-Kamptrek  8273 Tursab Nolu Glee Turizm'e ait  etkinliklerin sosyal ağ platformudur. Grubumuzun tüm yurt içi ve yurt dışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acentası Glee Turizm tarafından organize edilmektedir.
2-Grupta veya sayfada düzenlenen etkinlikler paylaşım esasına dayanmaktadır.(Paylaşım Esası : Yol - Acenta - Rehberlik - Sigorta giderlerini kapsamaktadır. ) Katılacağım dediğinizde sizin sözünüze güvenilip işlem yapılır. Bu yüzden dolayıdır ki katılacağım dediğinizde katılmasanız bile katılım ücretini ödersiniz.
3-Etkinliklerimizin web sayfasındaki son iptal tarihinden sonra etkinliğe katılamayan dostlarımız eğer yedek katılımcı yoksa iptal eden katılımcı ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
4-Şehir dışı etkinliklerde  seyahat sigortasının yapılabilmesi için TC kimlik no  gereklidir.
5-Doğa Yürüyüşlerinde katılım ücreti dışında her hangi bir ücret belirtilmez. Yeme - içme kişinin kendine aittir.
6-Bazı etkinliklerimiz efora dayalı etkinlikler olduğu için, Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları için sakıncalı olabilir, Katılmak isteyenler, etkinlik yöneticisine haber vermelidir.
7-Etkinliklerimize katıldığınız taktirde ; doğaya ait risklere muhatap olabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, suda boğulma , toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler.
8 -Doğada herkes kendisinden sorumludur. Bizim amacımız  sizlerle eğlenceli ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Bu nedenle grup uyumu ve emeğe saygı çok önemlidir.