SAİTABAD-KÜREKLİDERE ŞELALESİ-CUMALIKIZIK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 23.10.2021 Cumartesi
 • Etkinlik süresi Günübirlik
 • Etkinlik Türü : KOLAY DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 • Mesafe 12 KM
Doğa yürüyüşü Lideri
 • Sait YİĞİT
 • Puanı 1905
  Katıldığı etkinlik 193
  Yürüyüş mesafesi 2412 km
  Düzenlediği etkinlik 168
 • İletişime geç
YENİ BAŞLAYACAKLARA UYGUN KOLAY DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

SAİTABAD-KÜREKLİDERE ŞELALESİ-CUMALIKIZIK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
23 EKİM 2021 CUMARTESİ

İÇERİK                               : Kolay Doğa Yürüyüşü
FAALİYET SÜRESİ             : Günübirlik
PARKUR BİLGİSİ                :  10 - 12 KM
ETKİNLİK BÖLGESİ            : BURSA
ETKİNLİK SORUMLUSU    : Sait YİĞİT
ETKİNLİK MALİYETİ         :  150 TL

PROGRAM

Aracımızla Cumartesi sabahı 06:30'da Yenibosna'dan yolculuğumuza başlıyoruz. Saat 11:00 civarında Saitabat Köyü/Şelalesi'nden yürüyüşümüze başlıyor, Küreklidere Şelalesini ve Kent Ormanını ziyaret ederek, Hamamlıkızık Köyüne ve orada Cumalıkızık köyüne geçiyoruz. 10 km kadar yolumuz olacak, rahat bir yürüyüşle Bursa'nın çok güzel yerlerini göreceğiz. 


KÜREKLİDERE ŞELALESİ :


Kürekli dere Uludağ'da bulunan eski wolfram madeninin doğusundan başlamaktadır. Yaklaşık 1900 metreden başlayıp şehir içine kadar uludağın eteklerinden inmektedir. Dere boyunca, sarp arazi nedeniyle irili ufaklı birçok şelale vardır, bunların en yükseği olan kürekli şelalesi yaklaşık 80 metre yükseklikten dökülmektedir.  Küreklidere şelalesi yada kürekli şelalesi iki isimle de bilinmektedir. Şelalede peş peşe iki düşüş meydana gelmekte ve birinci düşüş sonrasında küçük bir gölcük var.


CUMALIKIZIK KÖYÜ : 


Cumalıkızık, Bursa ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşuna tanıklık etmiş, bir Dünya Savaşı, bir de Kurtuluş Savaşı atlatmış bir köy. Cumalıkızık yaklaşık 1300'lü yıllarınca kızıklar tarafından kurulmuş bir yerleşim yeri (bugün gördüğümüz yapılarsa aşağı yukarı 150 yıllık). Kızık, konar göçer Oğuz Türkleri'ne verilen isim. 13. yüzyılın başlarında Moğolların saldırılarından kaçarak Orta Asya'dan Anadolu, İran ve Suriye gibi geniş bir coğrafya kendilerine yeni yurtlar edinmişler. Bursa'ya yerleşmelerinin de 1306 civarında Bursa'ya yerleştikleri sanılıyor. Bursa merkezdeki hanlar ve burası gibi civar köyler arasındaki ticari ilişkilerin Osmanlı İmparatroluğu'nun doğuşunda önemli rolü olduğu düşünülüyor. Burada bir sürü Kızık Türk'ü köyü olduğunu, onlara karakter veren şeye göre bir sıfat aldıklarını, değirmeni çok olana Değirmenlikızık, içinden dere geçene Derekızık gibi isimler verildiğini biliyoruz. Burası da ismini civar köylerden insanların cuma namazı için buraya gelmesinden almış.YİYECEK

KAHVALTI   :Yanımıza getirdiğimiz malzemeler ile Feribotta yaparız. (Gidiş-dönüşte feribot kullanacağız)

ÖĞLE YEMEĞİ : Atıştırdıklarınızı yanınızda alıyorsunuz. Meyve ve kuruyemiş gibi gıdalar tercih edilmeli.

AKŞAM YEMEĞİ : Duruma göre birlikte değerlendiririz.


 MALZEMELER


· 20 - 30 litrelik sırt çantası


· Bileği saran yürüyüş botu.


· Varsa yağmur , çamur ve dikenlerden koruyan TOZLUK


· Baton ( Yürüyüşlerde ayaklardaki yükü azaltır.)


. Yağmurluk ve panço (mevsim uygunsa )


· Çabuk kuruyan malzemelerden yapılmış kıyafetler.


· Kafa feneri , düdük ve yedek kıyafetler.


· Varsa küçük ilk yardım çantası


ÖNEMLİ NOTLAR :


* Kilo - Kalp - Tansiyon hastaları için parkurlarımız uygun değildir.

* Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. 

* Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur. Verilen mesafeler yaklaşık mesafelerdir.

* Parkurumuzun bir kısmı keşif etapları içerir. Patikalar , dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir. 


 


ETKİNLİK SORUMLUSU :


SAİT YİĞİT : 0532 335 49 84


ETKİNLİK MALİYETİ : 150 TL


NOT (çişleri bakanlığı Genelgesine göre 2 Doz aşısını yaptıranlar veya etkinlikten en fazla 48 saat öncesine ait PCR testi olanlar katılabilir.

 


PAYLAŞIM ESASI : YOL - ACENTA GİDERLERİ - REHBERLİK


ETKİNLİKLERİMİZ PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR. BU NEDENLE  ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. BU KURAL ETKİNLİĞE GELEN KATILIMCILARIN HAKLARINI KORUMAK ADINA UYGULANMAKTADIR.


ARAÇ DURAKLARI 

06:30 Yenibosna

06:35 İncirli E-5 Alfemo

06:45 Mecidiyeköy Y.K.Bank

07:00 Kadıköy Eski İşmont

07:10 E-5 Göztepe

07:15 E-5 Kozyatağı 

07:20 E - 5 Bostancı

ve  E - 5 üzerindeki yollar


KAMPTREK gezgin ruhuyla hareket eden bir gruptur. Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder. Faaliyetlerimize katıldığınız taktirde konfor beklentinizin olmaması , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.

KATILIMCI DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE:
1-Kamptrek  8273 Tursab Nolu Glee Turizm'e ait  etkinliklerin sosyal ağ platformudur. Grubumuzun tüm yurt içi ve yurt dışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acentası Glee Turizm tarafından organize edilmektedir.
2-Grupta veya sayfada düzenlenen etkinlikler paylaşım esasına dayanmaktadır.(Paylaşım Esası : Yol - Acenta - Rehberlik - Sigorta giderlerini kapsamaktadır. ) Katılacağım dediğinizde sizin sözünüze güvenilip işlem yapılır. Bu yüzden dolayıdır ki katılacağım dediğinizde katılmasanız bile katılım ücretini ödersiniz.
3-Etkinliklerimizin web sayfasındaki son iptal tarihinden sonra etkinliğe katılamayan dostlarımız eğer yedek katılımcı yoksa iptal eden katılımcı ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
4-Şehir dışı etkinliklerde  seyahat sigortasının yapılabilmesi için TC kimlik no  gereklidir.
5-Doğa Yürüyüşlerinde katılım ücreti dışında her hangi bir ücret belirtilmez. Yeme - içme kişinin kendine aittir.
6-Bazı etkinliklerimiz efora dayalı etkinlikler olduğu için, Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları için sakıncalı olabilir, Katılmak isteyenler, etkinlik yöneticisine haber vermelidir.
7-Etkinliklerimize katıldığınız taktirde ; doğaya ait risklere muhatap olabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, suda boğulma , toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler.
8 -Doğada herkes kendisinden sorumludur. Bizim amacımız  sizlerle eğlenceli ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Bu nedenle grup uyumu ve emeğe saygı çok önemlidir.