SAMANLI DAĞLARI -1(AYVAZPINAR - FINDIK TEPESİ)

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 11.01.2020 Cumartesi
 • Etkinlik süresi Günübirlik
 • Etkinlik Türü : ORTA ZOR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 • Mesafe 18 KM
Doğa yürüyüşü Lideri
 • Erol GEYGEL
 • Puanı 3068
  Katıldığı etkinlik 209
  Yürüyüş mesafesi 3168 km
  Düzenlediği etkinlik 170
 • İletişime geç
Erol GEYGEL Sorumluluğunda
SAMANLI DAĞLARI -1 
AYVAZPINAR -  FINDIK TEPESİ 
11 Ocak 2020 CUMARTESİ 


İÇERİK : Orman Yürüyüşü
FAALİYET SORUMLUSU : Erol GEYGEL
ZORLUK DERECESİ : 6 üzerinden 3,5 
FAALİYET SÜRESİ : 16 - 18 KM ORTA ZOR 
TARİH : 11 OCAK 2019
KONUM : GÖLCÜK - KOCAELİ

PARKUR BİLGİSİ : Parkurumuz 700 m yüksekliğindeki Yalova İlimizin Gölçük İlçesinin Ayvazpınar Köyünden başlıyor. Köyün 2 km güneybatısında bulunan 1005 m yüksekliğindeki Fındık Tepesine daha sonra 770 m yükseliğindeki Tarla Tepesine ulaştıktn sonra tekrar Ayvazpınar Köyüne dönüyoruz. Toplamda 16 - 18 km arasında bir parkur yapıyoruz.


SAMANLI DAĞLARI : Samanlı Dağları her ne kadar kaynaklarda Armutlu Yarımadası ile Sakarya Nehri'nin yardığı Geyve Boğazı arasında yükseliyor görünse de coğrafi olarak daha da doğuya doğru, Sakarya-Bolu il sınırına kadar uzanıyor; Bursa, Yalova, Kocaeli, Bilecik ve Sakarya il sınırları içinde yayılım gösteriyor. Samanlı Dağları ormanları, kuzeyde Sapanca, güneyinde İznik gibi iki önemli gölü, yaylaları, yaz aylarında bile şırıl şırıl akmayı sürdüren sayısız deresi ve su kaynaklarıyla Marmara Bölgesi'nin yağmur ormanları adeta.
Bitki ve hayvan topluluğu açısından da inanılmaz bir zenginliğe sahip. Kartepe 1606 metreyle en yüksek zirvelerinden biri. Kayın, gürgen, kestane, ıhlamur, akçaağaç ve meşe bu dağlardaki yaygın ağaç türleri. Ayı, kurt, tilki, çakal ise ormanlarındaki vahşi hayvanlar arasında başı çekenler. Arıcılar, ısrarla ormanda sırtlan gördüklerini de söylüyorlar.
Samanlı Dağları'ndan uzanan bulutlar ve Marmara sahilleri günbatımında görsel bir şölen sunuyor. Kuzeye bakan yamaçlar Karadeniz iklimi özellikleri gösterirken, Gemlik Körfezi yönü Akdeniz'e daha yakın bir iklime sahip. Değişken iklim koşullarına bağlı olarak bitki örtüsü de farklılaşıyor; Gemlik yönünde kızılçam, fıstıkçamı, meşe ve zeytinlikler hâkim türler haline geliyor.


AYVAZPINAR KÖYÜ : 1877-1878 yılındaki Osmanlı-Rus harbinden (Rumi 1293 tarihinde olduğundan 93 harbi olarak bilir.) uzaklaşan doğu karadeniz halkının kurdugu bir köydür. Kesin olmamakla birlikte 1919 tarihli bi kaynak ta Ayvazpınar'ının diğer ismi 2. Mesruriye olarak geçmekte olup 13 hanesi ve 83 nüfusu olduğu belirtilmektedir. Yine aynı kaynak defterden diğer ismi de Çataltaş olduğu 27 hanesi ve 116 nüfusunun olduğu belirtilmektedir. Köy Kocaeli çevresinde Gürcü köyü olarak bilinmektedir.


MALZEMELER :
Su geçirmez bot ve tozluklar, su geçirmez ceket, mont, polar ceket, termal tshirt, birden fazla ince ve kalın eldivenler, bere, güneş gözlüğü, dudak, güneş kremi ve yedekleriniz. (Yedek malzemeyi mutlaka öneriyoruz. Gün içinde farkında olmadan ıslanabilrsiniz ve kuru giysilere ihtiyacınız olacak. Onları araçta bırakabilirsiniz.)


ETKİNLİK MALİYETİ : ..... TL (Yol - Acenta Gideri - Rehberlik )
Kahvaltı: Uygun bir köy kahvesinde yanımızda getirdiklerimizi yiyebiliriz.
Öğlen: Atıştırmalıklarınızı yanınıza alıyorsunuz. Meyve ve kuruyemiş tercih edilmeli. Sıcak su, çay önerdiğimiz içeceklerdir...
Akşam: Akşam yemeği için dönüşte birlikte karar verilecektir...
Faaliyet Sorumlusu : Erol GEYGEL : 0545 658 48 73

ETKİNLİKLERİMİZ PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR. BU NEDENLE ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.
ETKINLIKLERIMIZ GLEE TURİZM ( Tursab no: 8273 ) ILE YAPILMAKTADIR
ARAÇ DURAKLARI 
07:00 Yenibosna
07:05 İncirli ALFEMO
07:10 Cevizlibağ
07:15 Mecidiyeköy YapıKredi
07:30 Kadıköy 
07:35 E-5 Göztepe
07:40 E-5 Kozyatağı Carrefour
07:45 E-5 Bostancı
07:50 E-5 Maltepe
07:55 E-5 Kartal
Lütfen kalkış saatinden 5 dk. önce durakta olunuz...

 BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.

KATILIMCI DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE:
1-Kamptrek  8273 Tursab Nolu Glee Turizm'e ait  etkinliklerin sosyal ağ platformudur. Grubumuzun tüm yurt içi ve yurt dışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acentası Glee Turizm tarafından organize edilmektedir.
2-Grupta veya sayfada düzenlenen etkinlikler paylaşım esasına dayanmaktadır.(Paylaşım Esası : Yol - Acenta - Rehberlik - Sigorta giderlerini kapsamaktadır. ) Katılacağım dediğinizde sizin sözünüze güvenilip işlem yapılır. Bu yüzden dolayıdır ki katılacağım dediğinizde katılmasanız bile katılım ücretini ödersiniz.
3-Etkinliklerimizin web sayfasındaki son iptal tarihinden sonra etkinliğe katılamayan dostlarımız eğer yedek katılımcı yoksa iptal eden katılımcı ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
4-Şehir dışı etkinliklerde  seyahat sigortasının yapılabilmesi için TC kimlik no  gereklidir.
5-Doğa Yürüyüşlerinde katılım ücreti dışında her hangi bir ücret belirtilmez. Yeme - içme kişinin kendine aittir.
6-Bazı etkinliklerimiz efora dayalı etkinlikler olduğu için, Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları için sakıncalı olabilir, Katılmak isteyenler, etkinlik yöneticisine haber vermelidir.
7-Etkinliklerimize katıldığınız taktirde ; doğaya ait risklere muhatap olabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, suda boğulma , toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler.
8 -Doğada herkes kendisinden sorumludur. Bizim amacımız  sizlerle eğlenceli ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Bu nedenle grup uyumu ve emeğe saygı çok önemlidir.