SARISU-BABAKÖY-KERPE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 12.12.2021 Pazar
 • Etkinlik süresi Günübirlik
 • Etkinlik Türü : ORTA ZOR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 • Mesafe 16 KM
Doğa yürüyüşü Lideri
 • Sait YİĞİT
 • Puanı 1840
  Katıldığı etkinlik 187
  Yürüyüş mesafesi 2352 km
  Düzenlediği etkinlik 162
 • İletişime geç
Bahar YİĞİT ve Sait YİĞİT Liderliğinde Ortazor Doğa Yürüyüşü

TARİH : 12 ARALIK 2022 PAZAR
YER : KOCAELİ - KERPE
FAALİYET SORUMLUSU : SAİT YİĞİT - 0532 335 49 84
ZORLUK DERECESİ : Orta Zor 16 Km
KATILIM  BEDELİ: 150 TL 


Bu hafta Kerpenin en güzel plajlarından Sarısu'dan başlayarak inişli çıkışlı bir rota ile önce Babaköy'e uğrayıp ardından  Kerpe Burnu ve Ömerağzı koylarından geçerek Kerpe'de yürüyüşümüzü tamamlayacağız. Yürüyüş sonrası Araçla meşhur Pembekayalarda  fotoğraf molası verip İstanbul'a döneceğiz.

Sabah Kahvaltısı: Yanımızda getirdiklerimiz veya oradan alacaklarımız ile Kandıra'da yapacağız.

Öğle Yemeği: Doğada olacağız. Yanımızda getireceğimiz atıştırmaklarımızı tüketeceğiz.

Akşam Yemeği: Etkinlik bitiş saatimize göre Kerpe'de yada yol üstü bir tesiste yapacağız.


KERPE

Kerpe, Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı, batı Karadeniz kıyısında küçük bir yerleşim alanıdır. Kerpe'ye denize kadar ulaşan alabildiğine sık çam ormanları arasından geçerek ulaşabilirsiniz. .Antik ismi Kalpe olan ve İÖ beşinci yüzyıla kadar giden eski ve önemli bir yerdir. Karadeniz sahilinde doğal korunaklı bir liman olan Kerpe koyu yedinci yüzyılda Miletli veya Megaralı kolonistlerce Karadeniz deniz ticaret yollarının kullanılması ve korunması amacıyla bir üs-pazar yeri (emporion) ve liman kenti olarak kuruldu.Kerpe Bitinya Krallığı'nın ardından Roma, Bizans ve Cenevizliler döneminde gemilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Osmanlı döneminde ise İstanbul'un odun ve odun kömürü ihtiyacını karşılamıştır.

Yarım ay şeklinde bir koyu olan Kerpe'nin en önemli özelliklerden bir tanesi de 150 metreye kadar olan sığ denizi. Karadeniz sahilinde olmasına rağmen, rüzgâr almayan bir koyda olduğu için, Karadeniz'in meşhur dalgalarından pek etkilenmiyor.



KERPE KAYALIKLARI

Kerpe Kayalıkları sizleri bekliyor.Herkesin bildiği meşhur adı ile Kartal Kayalar Kerpe'nin en ilginç falez oluşumlarındandır. Birçok turizm dergilerinde kataloglarında ve klip çekimlerinde favori yerler arasında gösterilmektedir.

Dalga ve rüzgar etkisiyle oluşan falezler Kerpe Kartal Kayalıklarını bir mimar gibi işlemiştir. Kerpe plajının üst kısmında yer alan kayalar denize girmek, gün batımını izlemek, balık tutmak ve fotoğraf çekmek için çok ideal yerlerdendir. Yaz mevsiminde binlerce ziyaretçiyi farklı oluşumuyla büyüleyen ve görenin takrar tekrar görmek istediği bu kayalar Kerpe ile bütünleşmiş bir doğa harikasıdır.

Kerpe Kayalıklarının yöresel adı Kartal Kaya olarak bilinir. Yöre insanının doğası ile kaynaşmış bu falezlerde birçok manzaraya şahit olursunuz. 15 metreyi bulan yüksekliğinden balıklama denize atlayanlar çocuklar olsa da oldukça tehlikeli olan bu hareketleri denemeyiniz. Deniz içinde gizli kayalıklar mevcutur ve istenilmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.
Yazları denize girmek için daha çok gençlerin tercih ettiği Kerpe Kayalıkları akşam gün batımı ile yerini günbatımı izleyen sakinlerine bırakmaktadır. Gün batımın tüm güzellikleri sonuda kayalık alanda balık avcılarını görmek mümkündür. Tabi gece yıldızları izleyen romantik aşıkları unutmamak gerekir. 

ARAÇ DURAKLARI 

06:30 Yenibosna

06:35 İncirli E-5 Doğtaş

06:45 Mecidiyeköy Y.K.Bank

07:00 Kadıköy BP

07:10 E-5 Göztepe

07:15 E-5 Kozyatağı 

07:20 E - 5 Bostancı

ve  E - 5 üzerindeki yollar


 BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.

KATILIMCI DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE:
1-Kamptrek  8273 Tursab Nolu Glee Turizm'e ait  etkinliklerin sosyal ağ platformudur. Grubumuzun tüm yurt içi ve yurt dışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acentası Glee Turizm tarafından organize edilmektedir.
2-Grupta veya sayfada düzenlenen etkinlikler paylaşım esasına dayanmaktadır.(Paylaşım Esası : Yol - Acenta - Rehberlik - Sigorta giderlerini kapsamaktadır. ) Katılacağım dediğinizde sizin sözünüze güvenilip işlem yapılır. Bu yüzden dolayıdır ki katılacağım dediğinizde katılmasanız bile katılım ücretini ödersiniz.
3-Etkinliklerimizin web sayfasındaki son iptal tarihinden sonra etkinliğe katılamayan dostlarımız eğer yedek katılımcı yoksa iptal eden katılımcı ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
4-Şehir dışı etkinliklerde  seyahat sigortasının yapılabilmesi için TC kimlik no  gereklidir.
5-Doğa Yürüyüşlerinde katılım ücreti dışında her hangi bir ücret belirtilmez. Yeme - içme kişinin kendine aittir.
6-Bazı etkinliklerimiz efora dayalı etkinlikler olduğu için, Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları için sakıncalı olabilir, Katılmak isteyenler, etkinlik yöneticisine haber vermelidir.
7-Etkinliklerimize katıldığınız taktirde ; doğaya ait risklere muhatap olabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, suda boğulma , toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler.
8 -Doğada herkes kendisinden sorumludur. Bizim amacımız  sizlerle eğlenceli ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Bu nedenle grup uyumu ve emeğe saygı çok önemlidir.