Tarihin İzinde.. FRİG YOLU DOĞA YÜRÜYÜŞÜ - 6

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 22.10.2022 Cumartesi - 23.10.2022 Pazar
 • Etkinlik süresi 2 Gün
 • Etkinlik Türü : TRANS DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 • Mesafe 24 KM
Doğa yürüyüşü Lideri
 • Erol GEYGEL
 • Puanı 2978
  Katıldığı etkinlik 199
  Yürüyüş mesafesi 3026 km
  Düzenlediği etkinlik 161
 • İletişime geç
EROL GEYGEL LİDERLİĞİNDE
TARİHİN İZİNDE, FRİG YOLU DOĞA YÜRÜYÜŞÜ - 6  (KÜTAHYA PARKURLARI )
22- 23 EKİM  2022


İÇERİK                            : Otel Konaklamalı Yürüyüş
FAALİYET SÜRESİ        : 1 gece 2 gün
PARKUR BİLGİSİ           : 10  + 14 = 24 Km
ETKİNLİK BÖLGESİ       : Eskişehir - Kütahya
YÜRÜYÜŞ LİDERİ.          : Erol Geygel

TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL 10 VADİSİNDEN BİRİ...

Sonbaharın en güzel zamanında, Ülkemizin en güzel parkurlarında birini yürüyeceğiz.  Frig yolu  506 Km uzunluğu ve 4 il sınırları içinden geçen yolları  ile  Türkiye'nin üçüncü büyük Doğa Yürüyüşü (Trekking)  parkurudur.  Frig Yolu Tarih, Jeolojik, Kültürel ve Doğal güzellikleri ile tam bir görsel şölen sunmaktadır. 

44 KÖY VE 5 BELDEDEN GEÇİYOR

Eskişehir ve Kütahya illerinde 8 ilçe, 44 köy ve 5 beldeden geçiyor. Kütahya'daki Yenice Çiftliği, Afyonkarahisar Seydiler ve Ankara'nın Polatlı ilçesinde bulunan Friglerin siyasi başkenti Gordion (Yassıhöyük) olmak üzere üç noktadan ulaşılabilen yol, Friglerin dini merkezi (Midas) Eskişehir'in Han ilçesine bağlı Yazılıkaya köyünde birleşiyor.

Frig Vadisi, Friglerden kalma kaya yerleşimleri, kaya anıtları, mezar odaları, kilise ve şapelleri, peribacaları ve diğer doğal güzellikleriyle 'nin en güzel 10 vadisinden birisi olma özelliği taşıyor.
PROGRAM
21 Ekim Cuma Akşamı Saat 23.59 Yenibosna'dan başlayarak E 5 üzeri noktalardan alacağımız katılımcılarımız ile yola koyuluyoruz. Sabah saatlerinde uygun bir yerde alacağımız kahvaltı sonrası Parkur başlangıcına gidiyor ve yürüyüşümüze başlıyoruz. ( Saat durumuna göre Eşkişehir Seyyitgazi ilçesine uğrayabiliriz.SEYYİD BATTAL GAZİ KÜLLİYESİ
Seyitgazi, İstanbul-Bağdat-Hicaz yolunda yer alır ve hac yolculuğuna çıkanların da konaklama noktası olur. Bu durum dinî anlamda Seyitgazi'nin önemini artırır.
Külliye, medresesi ile İslami ilimlerin öğretildiği merkez olur. Külliye, önce Kalenderi dervişlerinin, sonra Bektaşiliğin merkezi hâline gelir. Rivayet odur ki Hacı Bektaş-ı Veli külliyeyi ziyaret eder ve Orhan Gazi'den burayı imar etmesini ister. Orhan Gazi, bin adet ev halkı oturtarak Seyitgazi'yi büyütür. Bu vesile ile külliye Bektaşilerin önemli bir ziyaretgâhı hâlini alır. Seyyid Battal Gazi veli, gazi ve seyit sıfatlarıyla her mezhep ve tarikattan bütün Müslümanların oldukça değer verdiği birleştirici bir isim olur.

1. GÜN (22 EKİM 2022 CUMARTESİ)    : ÇUKURCA - GERDEKKAYA - YAZILIKAYA  ( 9 - 10 KM)
Sabah erken saatlerde Eskişehir Cukurca köyüne varıyoruz. Güzel bir rotada da önce Gerdekkaya Anıtını görüyoruz. Daha sonra yaklaşık 6 km patikalardan devam ederek Nihayet Midas Antik kentine yani Yazılıkayaya ulaşıyoruz.. Friglerin dini merkezi ve Frig yolunun en muhteşem anıtı ve kentini gezdikten sonra dönüşte Midas Cafeye uğrayıp konaklama tesisimiz için yola koyuluyoruz. 

MİDAS ANITI (YAZILIKAYA) Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır. İlk olarak 1800 yılında W. M. Leake ve arkadaşları tarafından incelenerek kabataslak çizimi yapılmıştır. Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigce yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Anıtın üzerinde Frigce yazıtlar vardır. Birinci yazıt, anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerine kazınmıştır.

 Burada Kral Midas'ın ismi okunmaktadır. İkinci yazıt, sağ yan çerçeve üzerindedir. Bezeme ile çerçeve kenarı arasında kalan boşluğa yanlamasına soldan sağa doğru yazılmıştır. 4.75 m uzunluğundadır. Baba sözcüğü ilginçtir

2. GÜN (23 EKİM 2022 PAZAR)    : SABUNCUPINAR - YILANLI VADİ - PORSUK ÇAYI ( 14 KM )

Sabah erken saatlerde kahvaltımızı yaptıktan sonra tesisten ayrılıyoruz. Parkurumuz ring rotadır. Sabuncupınar Köyünden çıkıp Yılanlı Vadi boyunca devam edip Porsuk Çayının oluşturduğu baraj gölüne ulaşıyoruz. Burada mola verdikten sonra başka bir güzergahtan tekrar Sabuncupına Köyüne ulaşıp aracımıza binerek İstanbul Yoluna revan oluyoruz.KİŞİ BAŞI ETKİNLİK MALİYETİ 

* 2 kişilik oda (Duş ve WC 'li) kişi başı : 1550 TL 
* 2 - 3 kişilik oda ( Duş ve WC ortak ) kişi başı :1400 TL

* * * Oda sayıları sınırlı olduğu için konaklama tercihinizi etkinlik sorumlusuna bildiriniz. 

NOT :  ( Mazot fiyatında oluşacak ciddi artışlar ücrete yansıtılacaktır. )
MALİYETE DAHİL OLANLAR
* İstanbul'dan başlayıp İstanbul'da biten ulaşım.
* 1 sabah kahvaltısı
* 1 akşam yemeği 


KONAKLAMA SABUNCUPINAR FRİG EVİ/KÜTAHYA
MALZEMELER
. 20 - 30 litrelik sırt çantası
. Bileği saran yürüyüş botu.
. Varsa yağmur , çamur ve dikenlerden koruyan TOZLUK
. Baton ( Yürüyüşlerde ayaklardaki yükü azaltır.)
. Yağmurluk ve panço (mevsim uygunsa )
. Çabuk kuruyan malzemelerden yapılmış kıyafetler.
. Kafa feneri , düdük ve yedek kıyafetler.
. Varsa küçük ilk yardım çantası -  ilaçlarınız.
ÖNEMLİ NOTLAR : 
* Kilo - Kalp - Tansiyon hastaları için parkurlarımız uygun değildir. 
* Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. 
* Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur. Verilen mesafeler yaklaşık mesafelerdir.
* Parkurumuzun bir kısmı keşif etapları içerir. Patikalar , dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir. 

KAMPTREK gezgin ruhuyla hareket eden bir gruptur. Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder. Faaliyetlerimize katıldığınız taktirde konfor beklentinizin olmaması , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Tüm katılımcı arkadaşlar etkinliklerimize katıldıklarında bu kuralları kabul etmiş olurlar.

ARAÇ DURAKLARI

23:59 Yenibosna
00:05 İncirli ALFEMO
00:10 Cevizlibağ
00:15 Mecidiyeköy YapıKredi
00:30 Kadıköy İşmont
00:35 E-5 Göztepe
00:45 E-5 Kozyatağı Carrefour
00:50 E-5 Bostancı
00:55 E-5 Maltepe
01:00 E-5 Kartal
Lütfen kalkış saatinden 5 dk. önce durakta olunuz... BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.

KATILIMCI DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE:
1-Kamptrek  8273 Tursab Nolu Glee Turizm'e ait  etkinliklerin sosyal ağ platformudur. Grubumuzun tüm yurt içi ve yurt dışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acentası Glee Turizm tarafından organize edilmektedir.
2-Grupta veya sayfada düzenlenen etkinlikler paylaşım esasına dayanmaktadır.(Paylaşım Esası : Yol - Acenta - Rehberlik - Sigorta giderlerini kapsamaktadır. ) Katılacağım dediğinizde sizin sözünüze güvenilip işlem yapılır. Bu yüzden dolayıdır ki katılacağım dediğinizde katılmasanız bile katılım ücretini ödersiniz.
3-Etkinliklerimizin web sayfasındaki son iptal tarihinden sonra etkinliğe katılamayan dostlarımız eğer yedek katılımcı yoksa iptal eden katılımcı ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
4-Şehir dışı etkinliklerde  seyahat sigortasının yapılabilmesi için TC kimlik no  gereklidir.
5-Doğa Yürüyüşlerinde katılım ücreti dışında her hangi bir ücret belirtilmez. Yeme - içme kişinin kendine aittir.
6-Bazı etkinliklerimiz efora dayalı etkinlikler olduğu için, Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları için sakıncalı olabilir, Katılmak isteyenler, etkinlik yöneticisine haber vermelidir.
7-Etkinliklerimize katıldığınız taktirde ; doğaya ait risklere muhatap olabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, suda boğulma , toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler.
8 -Doğada herkes kendisinden sorumludur. Bizim amacımız  sizlerle eğlenceli ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Bu nedenle grup uyumu ve emeğe saygı çok önemlidir.