TRUVA-ASSOS KÜLTÜR ROTASI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Paylaşın
Faaliyet detayları
 • Tarih: 20.04.2019 Cumartesi - 21.04.2019 Pazar
 • Etkinlik süresi 2 Gün
 • Etkinlik Türü : TRANS DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
 • Mesafe 30 KM
Doğa yürüyüşü Lideri
 • Sait YİĞİT
 • Puanı 1145
  Katıldığı etkinlik 106
  Yürüyüş mesafesi 1299 km
  Düzenlediği etkinlik 88
 • İletişime geç
EROL GEYGEL ve SAİT YİĞİT SORUMLULUĞUNDA ÇADIR KAMPLI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Troya yılı kapsamında ülkemize kazandırılan  120 km.'lik Truva - Asos kültür rotasının görseli en yüksek 2 etabını yürüyeceğiz. 

19 Nisan Cuma akşamı saat 23.30'da Kartal'dan başlayarak yola çıkıyoruz.


1. Gün 20 Nisan Cumartesi

Sabah uygun yerde alacağımız kahvaltı sonrası Assos (Behramkale) geçiyor ve Assosu geziyoruz. Daha sonra parkurumuz başlangıç noktasına geçiyor ve yürüyüşümüze başlıyoruz. Assos - Kuruoba ve Korubaşı yaklaşık 15 Km olan parkurumuzu tamamlıyoruz. Parkur sonrası çadır alanınımıza geçiyor ve araçlarımızdan çadırlarımızı alıp kuruyoruz. Dinlenme sonrası kamp ateşi başında sazlı-sözlü eğlencemiz olmazsa olmazımız.


2. Gün 21 Nisan Pazar 

Sabah kamp alanında yapacağımız kahvaltı sonrası çadırlarımızı toplayıp aracımıza yüklüyoruz ve 2. gün parkrumuzun başlangıç noktasına geçiyoruz. Bademli - Gülpınar parkurumuzu (Yaklaşık 13 km) yürüyoruz. Yürüyüş sonrası Aleksendira Troas antik kentini geziyor ve İstanbula doğru yola koyuluyoruz.


Tahmini Maliyet 250 (Yol+Çadır Yeri+Sigorta+Rehberlik+Acenta Gideri)


ETKİNLİKLERİMİZ PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR. BU NEDENLE ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

ETKINLIKLERIMIZ GLEE TURİZM ( Tursab no: 8273 ) ILE YAPILMAKTADIR


GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN YOL: TROYA KÜLTÜR ROTASI HAKKINDA

Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) tarafından Çanakkale Valiliği ortaklığında yürütülen Troya Kültür Rotası Projesi ile Çanakkale'den Assos'a kadar olan köylerdeki kültürel kimlik ve kültürel miras korunurken, ziyaretçiler ile yöre halkı arasındaki bağların güçlenmesi amaçlanıyor. Troya Kültür Rotası Projesi; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Gelecek Turizmde kapsamında destekleniyor.

Proje ile Çanakkale'den Assos'a kadar antik yolların da geçtiği 120km'lik yolun sürdürülebilir turizm anlayışı çerçevesinde hayata geçirilmesi, yürüyüşçüler ve bisikletçiler tarafından kullanılması, yolun geçtiği köylere sosyal ve ekonomik kalkınmayı da beraberinde getirmesi hedefleniyor.

Günümüzde seyahat edenler; kültürel, tarihi ve doğal değerleri bir arada görebildikleri, yöre halkıyla birlikte vakit geçirebildikleri ve o bölgedeki yaşamı deneyimledikleri tatil seçeneklerini tercih ediyorlar. Bu kapsamda Dünya'da ve Türkiye'de sayıları gün geçtikçe artan ve tarihi, doğal ve kültürel değerleri barındıran yürüyüş ve bisiklet rotaları sürdürülebilir turizmin önemli bileşenlerini oluşturuyor.

Troya Kültür Rotası Projesi kapsamında yürüyüş rotaları için fizibilite çalışmaları tamamlandı ve başlangıç için iki etap belirlendi. Çanakkale Troya'dan başlayıp Assos'ta son bulacak olan 120 km uzunluğundaki ilk etap Gelecek Turizmde kapsamında 2018 yılı sonunda tamamlanacak. Böylece bölgenin farklı arkeolojik, tarihi, kültürel ve doğal değerlerini birbirine bağlayan, seyir zevki yüksek, uluslararası standartlarda ilk kültür rotası oluşturulmuş olacak.

Troya Kültür Rotasında yürüyüş ve bisiklet güzergâhları için tabela ve işaretleme çalışmaları ve çevre temizliği yapılıyor. Rota haritası hazırlanıyor, harita ve rehber kitabın yanı sıra internet üzerinden ve Küresel Konumlama Sistemi (GPS) temelli aplikasyonlarla erişilebilir hale getiriliyor. Ayrıca, rota üzerindeki turizm işletmeleri ve girişimler bu harita üzerinde işaretlenerek görünür kılınıyor.

Çanakkale, Dalyan Köyü Antik Liman, Tavaklı, Babadere, Kösedere, Tuzla,Gülpınar, Kocaköy, Bademli, Koyunevi, Balabanlı, Bektaş, Kuruoba, Korubaşı, Behramkale ve Assos antik limanı güzergahının dahil olduğu geniş bir alanı kapsayan projede, yöre halkına sürdürülebilir turizm, ev pansiyonculuğu, mevzuat çevrelerindeki tarihi, kültürel ve doğal değeri koruma gibi eğitimler de veriliyor.

2018 Troya Yılı'nda gerçekleşen proje, bölgenin sahip olduğu kültürel ve turistik değerlere katkı sağlayacak ve bölgenin turizm potansiyelini artıracak.


 BU SİTEDEKİ TÜM ETKİNLİKLER 

(Tursab no: 8273) AİT ETKİNLİKLERDİR.

KATILIMCI DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE:
1-Kamptrek  8273 Tursab Nolu Glee Turizm'e ait  etkinliklerin sosyal ağ platformudur. Grubumuzun tüm yurt içi ve yurt dışı gezileri 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu gereğince, tüm yasal haklarımızın korunabilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme belgesine sahip A Grubu seyahat acentası Glee Turizm tarafından organize edilmektedir.
2-Grupta veya sayfada düzenlenen etkinlikler paylaşım esasına dayanmaktadır.(Paylaşım Esası : Yol - Acenta - Rehberlik - Sigorta giderlerini kapsamaktadır. ) Katılacağım dediğinizde sizin sözünüze güvenilip işlem yapılır. Bu yüzden dolayıdır ki katılacağım dediğinizde katılmasanız bile katılım ücretini ödersiniz.
3-Etkinliklerimizin web sayfasındaki son iptal tarihinden sonra etkinliğe katılamayan dostlarımız eğer yedek katılımcı yoksa iptal eden katılımcı ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
4-Şehir dışı etkinliklerde  seyahat sigortasının yapılabilmesi için TC kimlik no  gereklidir.
5-Doğa Yürüyüşlerinde katılım ücreti dışında her hangi bir ücret belirtilmez. Yeme - içme kişinin kendine aittir.
6-Bazı etkinliklerimiz efora dayalı etkinlikler olduğu için, Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları için sakıncalı olabilir, Katılmak isteyenler, etkinlik yöneticisine haber vermelidir.
7-Etkinliklerimize katıldığınız taktirde ; doğaya ait risklere muhatap olabileceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, suda boğulma , toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler.
8 -Doğada herkes kendisinden sorumludur. Bizim amacımız  sizlerle eğlenceli ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Bu nedenle grup uyumu ve emeğe saygı çok önemlidir.